Wybielanie zębów

Piękny uśmiech to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i większa pewność siebie, a co za tym idzie większa szansa na budowę trwałych relacji, sukces w życiu prywatnym i zawodowym. Osoby uśmiechnięte, z ładnym, kompletnym uśmiechem są postrzegane jako sympatyczniejsze i bardziej wiarygodne. Nic więc dziwnego, że niemal każdy z nas marzy o idealnym uśmiechu. Dzięki stomatologii estetycznej możemy to marzenie spełnić.

Jednym z najczęstszych zabiegów, poprawiających estetykę uśmiechu jest wybielanie zębów. W zależności od genezy przebarwień, indywidualnie dobieramy najskuteczniejszą metodę rozjaśnienia uśmiechu.

W naszej klinice stosujemy wybielanie laserowe oraz nakładkowe. W przypadku bardzo mocnych przebarwień, jak również zębów uszkodzonych, rekomendujemy rozwiązania z zakresu protetyki, w tym korony i licówki porcelanowe.

 

Dentysta Danecka

Nakładkowe wybielanie zębów

Wybielanie nakładkowe to możliwość uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu w błyskawicznym tempie. Pierwsze efekty są widoczne już po dwóch dniach stosowania nakładek! Rezultat wybielania utrzymuje się nawet 2-3 lata.

Na czym polega nakładkowe wybielanie uśmiechu?

Wybielanie nakładkowe składa się z dwóch etapów. W etapie gabinetowym pobieramy wyciski łuków zębowych i na ich podstawie tworzymy idealnie dopasowane nakładki.

W etapie domowym, pacjent stosuje nakładki na noc przez kolejne 10-14 dni. Do każdej nakładki aplikuje otrzymany żel wybielający, a następnie według zaleceń lekarza zakłada ją na zęby najczęściej na 8 godzin.

Przygotowanie do wybielania zębów

Wybielanie nakładkowe możemy zastosować wyłącznie na zdrowych, wyleczonych zębach. Przed wybielaniem warto również poddać się zabiegowi usuwania osadu i kamienia nazębnego, by mieć pewność, że wykonane nakładki będą dokładnie pokrywać całą powierzchnię zębów, dzięki czemu wybielanie będzie przebiegać równomiernie.

Zalecenia po wybielaniu nakładkowym zębów:

  • w trakcie, jak i przez ok. 2 tygodnie po zakończonej kuracji dla uzyskania i utrzymania jak najdłużej spektakularnego efektu, zalecamy tzw. białą dietę (unikanie barwiących pokarmów i napojów)
  • na czas kuracji należy zrezygnować

Wybielanie laserowe zębów

Wybielanie laserowe zębów to możliwość rozjaśnienia uśmiechu o 6-12 tonów (w skali kolornika VITA) już nawet dzięki jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Co więcej, efekt może się utrzymywać od ok. roku do nawet 3 lat.

Na czym polega wybielanie laserowe zębów?

Laserowe wybielanie zębów polega na nałożeniu na zęby pacjenta środka wybielającego z nadtlenkiem wodoru, a następnie na jego utwardzeniu za pomocą światła lasera. Korzystamy z nowoczesnego lasera diodowego Epic X amerykańskiej firmy Biolase.

Przed zabiegiem pacjent zakłada okulary ochronne. Zabezpieczamy dziąsła tak zwanym płynnym koferdamem, który izoluje tkanki miękkie od działania preparatu wybielającego. Po oczyszczeniu i osuszeniu zębów, nakładamy na nie preparat, a następnie naświetlamy. Po tym czasie usuwamy zarówno preparat, jak i ochronę z dziąseł.

Kolor zębów stabilizuje się przez kilka kolejnych dni. Rezultat jest kwestią uzależnioną od wielu czynników, w tym postępowania po zabiegu, toteż zdarza się, że wybielanie zębów powtarzamy w celu uzyskania zamierzonego efektu.

Wybielanie laserowe jest bezpieczne i nie powoduje długotrwałej nadwrażliwości. Naświetlanie trwa zaledwie 20 minut. Końcówka lasera przeznaczona do wybielania ma specjalny kształt, tak dopasowany do łuku zębowego, że możemy skutecznie wybielać również pojedyncze, wybrane zęby.

Przygotowanie do wybielania laserowego zębów

Przed zabiegiem należy wyleczyć ubytki oraz przeprowadzić higienizację. Decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz po wnikliwej diagnozie stanu uzębienia i tkanek miękkich w jamie ustnej. Wybielania laserem nie przeprowadzamy na zębach objętych próchnicą czy u pacjentów z chorobami dziąseł.

Zalecenia po wybielaniu laserowym zębów:

  • po zabiegu dla uzyskania oczekiwanego efektu należy utrzymywać tzw. białą dietę przez czas zalecony przez lekarza (min. 48 godzin),
  • by zachować biel uśmiechu jak najdłużej rekomendujemy ograniczenie spożywania barwiących potraw i napojów, rezygnację z palenia tytoniu oraz regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego.

 

Poznaj więcej usług