Chirurgiczne leczenie paradontozy

Chirurgiczne leczenie

W przypadku zaawansowanego stadium zapalenia przyzębia niezbędne jest zastosowanie jednej z chirurgicznych metod leczenia paradontozy: kiretażu zamkniętego lub otwartego.

Kiretaż oszczędza tkanki otaczające ząb oraz nie wpływa na ogólną kondycję pacjenta. Poprawia stabilność zębów, likwiduje stan zapalny, niweluje nieprzyjemny zapach z ust oraz zapewnia dobry efekt estetyczny. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.

  • Kiretaż zamknięty to najczęściej wykonywany zabieg w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Stosujemy go w przypadku obecności kieszonek przyzębnych nieprzekraczających 5mm (szczelin między dziąsłem a zębem, pogłębionych wskutek rozwoju paradontozy). Kieszonkę oczyszczamy z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. z resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie, co umożliwia zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany.
  • Kiretaż otwarty stosujemy w przypadku obecności głębszych kieszonek przyzębnych. W przeciwieństwie do kiretażu zamkniętego wymaga nacięcia dziąsła (co pozwala na oczyszczenie kieszonki pod kontrolą wzroku) i zastosowania szwów.

Kiretaż laserowy to zabieg, w którym zamiast kiret stomatologicznych wykorzystujemy niezwykle precyzyjny laser. Stosujemy go najczęściej jako dopełnienie kiretażu otwartego/zamkniętego. Nowoczesna technika redukuje krwawienie i przyśpiesza proces gojenia się rany pozabiegowej.

 

Poznaj więcej usług