Bonding zębów

Czym jest bonding zęba?

Bonding zębów polega na odbudowie naturalnego kształtu zęba za pomocą materiałów kompozytowych. Bond to stomatologiczny odpowiednik kleju, dzięki któremu trzymają się kompozyty bez konieczności preparacji.

Metoda odbudowy zęba za pomocą bondingu często nazywana jest licówkami kompozytowymi, które stanowią alternatywę dla licówek porcelanowych. W porównaniu do innych metod odbudowy zębów, bonding jest zabiegiem małoinwazyjnym, dzięki któremu można szybko poprawić stan i estetykę uzębienia. Dzięki bondingowi można pozbyć się drobnych wyszczerbień bez naruszania integralności szkliwa.

Dlaczego warto wybrać bonding zębów?

Bonding w porównaniu do inwazyjnych metod odbudowy zębów, posiada szereg innych zalet. Największą zaletą, która przemawia za wykonaniem zabiegu, jest krótki czas wykonania bondingu (zwykle jedna wizyta). Oprócz tego, żywica kompozytowa doskonale imituje naturalny kształt i odcień zęba. Dodatkowo za bondingiem przemawia także niższa cena w porównaniu do licówek porcelanowych. Pamiętać należy jednak, że trwałość licówek kompozytowych w porównaniu do porcelanowych jest krótsza. Dlatego o licówki kompozytowe należy regularnie dbać i dokładnie myć zęby z używaniem specjalnego płynu.

Bonding w stomatologii estetycznej stosowany jest w celu szybkiej naprawy ukruszonego zęba, skorygowania jego kształtu, usunięcia przebarwień i diastemy (przerwy między jedynkami).

Należy jednak pamiętać, że zęby pokryte bondingiem mają tendencję do pokrywania się osadem z kawy, herbaty czy innych pokarmów barwiących. Dlatego zalecane jest polerowanie zębów co 6 miesięcy, aby uzyskały one swój pierwotny kolor.

Bonding zębów w Katowicach

Chcesz umówić się na bonding w klinice w Katowicach? Dobrze, że jesteś! W klinice dentystycznej Danecka.pl wykonujemy odbudowę zębów metodą bondingu, rezultaty którego widoczne są już po pierwszym zabiegu (który zwykle jest wystarczający!). Pamiętaj, że przed przystąpieniem do bondingu, zęby muszą być zdrowe, a zmiany próchnicowe wyleczone.

Bonding zębów – metamorfozy

Zamknięcie diastemy – przed

Zamknięcie diastemy – po

Rekonstrukcja bardzo zniszczonych zębów – przed

Rekonstrukcja bardzo zniszczonych zębów – po

Odbudowa startych brzegów siecznych – przed

Bonding Katowice

Odbudowa startych brzegów siecznych – po

Jak wygląda zabieg bondingu w klinice Danecka.pl w Katowicach?

Jak w przypadku każdego zabiegu stomatologicznego, najpierw przeprowadzamy wywiad z Pacjentem i oceniamy stan uzębienia. W przypadku obecności próchnicy, przeprowadzamy leczenie przed zabiegiem. Następnie dobieramy odcień zęba i formę zgodnie z oczekiwaniami Pacjenta. Nakładamy kompozyt i opracowujemy kształt zęba. Końcowym elementem zabiegu jest wypolerowanie odbudowy.

Jaka jest żywotność zębów odbudowanych za pomocą bondingu?

Licówki kompozytowe zwykle utrzymują się do 5 lat, natomiast przy starannym dbaniu o zęby, ten czas może się wydłużyć. Na trwałość bondingu mocno wpływają czynniki zewnętrzne oraz spożywane napoje i jedzenie.